Znaczenie kolorów w projektowaniu etykiet


Przywołajmy w pamięci jakikolwiek ostatnio kupiony w sklepie produkt. A teraz, spróbujmy przypomnieć sobie jego etykietę. Najprawdopodobniej, jedną z głównych rzeczy które pamiętamy jest właśnie kolor etykiety. Zazwyczaj również jest to kolor typowy dla danej linii produktu. Czerwony dla Coca-Coli, zielony dla piwa Heineken. Kolor jest bardzo ważnym elementem kreowania łatwo rozpoznawalnej marki. Sprawia, że produkt wyróżnia się spośród innych w sklepie i zapada na długo w pamięci kupującego.
Etykiety i znaki graficzne na opakowaniach mogą przybierać różne znaczenie w zależności od użytych kolorów.  Zrozumienie tego, jak duże znaczenie mają barwy w kształtowaniu percepcji konsumenta  pozwala pełniej wykorzystać potencjał etykiety i opakowania produktu.Barwy ciepłe, takie jak czerwony, pomarańczowy i żółty są kolorami dobrze widocznymi i działającymi pobudzająco. Dobrze sprawdzają się w znakach, które będą wymagały skojarzeń z ciepłem, energią, żywotnością i entuzjazmem.

Kolory zimne, tzn niebieski, zielony, fioletowy i ich pochodne sa kolorami relaksującymi, uspokajającymi. które sprawiają wrażenie profesjonalizmu i uporządkowania.

Kolory neutralne takie jak beże i szarości głównie używane są jako tło lub jako kolory dodatkowe. W zależności od zastosowania. albo wywołują kontrast pomiędzy kolorami występującymi w projekcie, albo powodują wrażenie stonowania barw.

Czarny kolor jest często używany w nowoczesnych, odważnych projektach. Jest również kwintesencją elegancji i stylu. Używany do napisów, rysunków i treści informacyjnych etykiety. Czarny używany jest dla podkreślenia wysublimowanego smaku, a nawet mistycyzmu czy magii.

Biały przywodzi na myśl nieskazitelną czystość. Uspokaja, wycisza, czyni grafikę lekką i nieskomplikowanę. Zazwyczaj wykorzystywany jako tło w projektowaniu etykiet i opakowań produktów organicznych i dietetycznych. Ulubiony kolor wzornictwa minimalistycznego.
Ogólnie przyjęte znaczenie kolorów:
czerwony: miłość, namiętność, ale również agresja
pomarańczowy: energia, dynamiczność, entuzjazm
żółty: szczęście, nadzieja, radość
zielony: obfitość, natura, nowość
niebieski: spokój, odpowiedzialność, zaufanie
fioletowy: kreatywność, duma, bogactwo
czarny: mistycyzm, elegancja, władza
szary: neutralność, konserwatyzm, formalność
biały: czystość, lekkosść, swieżość
beże: neutralność, delikatność, elegancja
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s