Design z odzysku.O tym jak współczesny design reaguje na bieżące wydarzenia i problemy społeczne pisaliśmy już tutaj https://etykietypiorunem.wordpress.com/2011/04/08/opakowanie-z-trescia/.
Dziś, informacja o szóstej edycjii festiwalu “Przetwory” odbywającego się w Warszawie pod hasłem Co design może dla Pana, Pani zrobić?
“Przetwory” to targ skupiający amatorów adoptowania starych, zużytych przedmiotów na nowy użytek. Sami organizatorzy tak opisują całe przedsięwzięcie:
“Chcemy otaczać się wyjątkowymi, dobrze zaprojektowanymi, pięknymi rzeczami. Do tego jest nam potrzebny design. Ale dzisiaj w czasach „drugiego kryzysu“, kiedy media straszą nas wizją upadku światowej gospodarki, czujemy się mało komfortowo wydając duże pieniądze na rzeczy obrendowane znanymi nazwiskami.
Dziś od designu oczekujemy czegoś więcej niż świecenia próżnym błyskiem luksusu, raczenia nas klasykami – chcielibyśmy, by design, który zaprezentujemy był nie tylko recyclingowy, ale przejął się też sprawami świata, naszymi sprawami, aby umiał reagować zarówno na masowe problemy związane np. z biedą, zanieczyszczeniem środowiska, globalnym ociepleniem, ale też naszymi osobistymi, personalnymi potrzebami. Jakie one są? Zapraszamy wszystkich do dzielenia się nimi. Zebrane postulaty przekażemy naszym designerom, którzy w tegorocznej, szóstej edycji PRZETWORÓW – zmierzą się ze SPOŁECZNĄ FUNKCJĄ DESIGNU. Chcemy by ich prace, były bezpośrednią reakcją na zadania postawione im przez widzów, gości naszego festiwalu. Akcja, reakcja, bliskość, użyteczność, działanie.”
Interesująca inicjatywa. Jeśli chcielibyście odwiedzić festiwal “przetwory” w grudniu tego roku, więcej informacji tutaj: www.przetworydesign.com
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s