RGB i CMYK – na czym polega różnica?


Większość kolorowych maszyn cyfrowych ma do dyspozycji cztery kolory CMYK, z których można wytwarzać niezliczone odcienie kolorów dzięki odpowiedniemu ich łączeniu. Zasadniczo możemy rozbić wszystkie kolory na trzy barwy podstawowe: Cyan (niebieski), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty) oraz czwarty, dopełniający – czarny (Black Key), co oznacza CMYK.
Druk czterokolorowy to sposób drukowania w pełnym kolorze, stosowany obecnie przy druku magazynów, gazet, broszur i ulotek.
RGB to skrot od kolorow Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski) i używany jest w monitorach komputerowych, telewizyjnych , aparatach cyfrowych, oraz skanerach.

Kombinacja świateł RGB daje światło białe, podczas gdy kombinacja farb drukarskich CMYK daje czerń. Dlatego też nie jest fizycznie możliwa dokładna reprodukcja kolorów widzianych na naszych monitorach.
Wymagamy, jeśli jest możliwe, zamiany kolorów RGB na CMYK. Robiąc to sam, możesz maksymalnie kontrolować rezultaty swojej pracy.
Sam zauważysz zmiany w odcieniach kolorów przy transformacji z RGB na CMYK i możesz je odpowiednio wtedy dostosować. Generalna zasada jest taka, że pracując w systemie CMYK wybiera się kolory jaśniejsze niz te które chcesz docelowo uzyskać na papierze. Druk farbami CMYK odbywa się metodą rastra, czyli drukowania widocznych pod lupą punktów. Punkty te nałożą na papier więcej pigmentu nadając calości intensywniejszych kolorów w porownaniu do tego samego projektu oglądanego na monitorze komputera. Kolejna ważna rzecz to umieszczenie białego lub jasnego tła pod czarnymi literami tekstu, co zapewni czytelność i ostrość napisu.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bezpłatnej oferty wydruków próbnych, która pozwala zobaczyć, jak będzie wyglądała gotowa etykieta przed rozpoczęciem jej produkcji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s